1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Elfida Şarkısının Hikayesi

EFSANE GENC 29 Haziran 2020

1. EFSANE GENC

EFSANE GENC Forum Gözdeci

Konular:
    19
    Alınan Beğeniler:
    9
    Elfida Şarkısının Hikayesi

Elfida gerçek, yaşanmış bir dramın şarkısıdır. Anadolu insanı yaşanmış dertlerini ya sazın teline, ya da beynine nakış eyler. Elfida sözleri insanın içine işliyor sanki.

Elfida: kelime olarak bir Arapça kelime, Türkçe anlamı “Feda etmeyi bilmek, gözden çıkarmak anlamında, bazen çekip gitmeyi bilmek, sevdiğini yitirme acısıyla ayakta kalabilmek……”

Şimdi Haluk Levent’in ağzından şarkının öyküsünü dinleyelim.
    “Babası Murat Çelik bir emekçiydi. Kızın amansız bir hastalığı vardı ve bu amansız hastalıkla mücadelesine destek olmak için Cerrahpaşa Tıp Fakültesine gidiyordum, doktorlarla görüşüyordum.”
    “Bir gün doktor odasındaydım ve doktorlardan biri gelip bana “Haluk Bey, bu kızı gözden çıkartın.” dedi. Yanımda da müzisyen arkadaşım Emrah Aydoğdu var. Emrah, “Gözden çıkartılan kadın anlamı Osmanlıca’da Elfida.” dedi.
    Kızın gerçek ismi Beyzanur fakat o anki durumu “Elfida” nın manasına çok uyduğu için kızın adını “Elfida” olarak anmaya başlıyor. Haluk Levent şöyle devam ediyor.​

“Belki tam birebir anlamını karşılamıyordu ama bir kavram olarak çok uyuyordu. Tabi biz birbirimize sarılıp ağladık. Gerçekten Beyzanur’u çok seviyordum.”​

“Ve oturdum şarkıyı yazdım. Sevgili Emrah Aydoğdu da elinden geleni yaptı ve sözlerinde düzenlemeleri yaptık. Ömer Faruk Güney’in de müziği vardı. Bu şekilde Beyzanur’un son günlerinde ona şarkıyı söylüyordum ama o kendisi olduğunu bilmiyordu, Elfida olarak biliyordu. Tabii küçük bir çocuktu son zamanlarında, 8 yaşlarındaydı.”​

“O dönemde şirketlerim batmış, sözlerdeki “Omzumda iz bırakma, yüküm dünyaya yakın.” Şunu ifade etmek içindi: Ya zaten dünya kadar batmışım, sıkıntılıyım. Beyzacığım ne olur bari sen gitme demek içindi.​

“O sözlerdeki yüzyıllardır sarılmamış kolların cümlesinin sebebi de şuydu: Anne ve babası gece gündüz nöbetteydiler. Beyzanur’un kırılganlığından, hasta yatağından dolayı sarılamıyorlardı. Gerçekten sarılabildiklerini görmedim.”​

“Beyzanur’un hep yağmurlu gözleri vardı. Hayata tutunmaya çalışan…”​

“O dönemde hastane personeline Bakırköy’de bir konser verdim. Beyzanur’a iyi baksınlar diye onların gecesine katıldım. O gece evden başka bir yere kaldırılan Beyzanur’u kaybettik.​

“Beyzanur’u kaybetmemizden sonra anne ve babasından rica ettim. Yıllardır Beyzanur’un başındaydınız. Evet kızımızı kaybettik ama lütfen bir çocuk daha yapın dedim. Aradan bir yıl geçti ve beni aradılar. Haluk Abi, bir çocuğumuz oluyor. Adını Elfida koyun dedim. Şu anda o Elfida belki de 8-9 yaşlarında ve bir okulda okuyor. Ablasının ismini taşıyor…”​

ELFİDA

Yüzün geçmişten kalan

Aşka tarif yazdıran
    Bir alaturka hüzün
    Yüzün kıyıma vuran
    Anne karnı huzur
    Çocukluğumun sesi
    Senden bana
    Şimdi zamanı sızdıran
    Şımartılmamış aşkın
    Sessizliğe yakın
    Kimbilir kaç yüzyıldır
    Sarılmamış kolların
    Sisliydi kirpiklerin
    Ve gözlerin yağmurlu
    Yorulmuşsun
    Hakkını almış yılların
    Elfida
    Bir belalı başımsın
    Elfida
    Beni farketme sakın
    Omzumda iz bırakma
    Yüküm dünyaya yakın
    Elfida
    Hep aklımda kalacaksın
    Elfida
    Sen eski bir şarkısın
    Elfida
    Beni farketme sakın
    Omzumda iz bırakma
    Yüküm dünyaya yakın
    Elfida
    Hep aklımda kalacaksın
    Şımartılmamış aşkın
    Sessizliğe yakın
    Kimbilir kaç yüzyıldır
    Sarılmamış kolların
    Sisliydi kirpiklerin
    Ve gözlerin yağmurlu
    Yorulmuşsun
    Hakkını almış yılların
    Elfida
    Bir belalı başımsın
    Elfida
    Beni farketme sakın
    Omzumda iz bırakma
    Yüküm dünyaya yakın
    Elfida
    Hep aklımda kalacaksın
    Elfida
    Sen eski bir şarkısın
    Elfida
    Beni farketme sakın
    Omzumda iz bırakma
    Yüküm dünyaya yakın
    Elfida

Hep aklımda kalacaksın

2. ELFIDA

ELFIDA Administratör Site Yetkilisi

Konular:
    5,495
    Alınan Beğeniler:
    5,122
    |͇̿C͇̿¤̿ ͇̿| emeklerine yüregine sağlık Ali benim nicimin sarkisi bende bu sarkıdan esinlenerek almistim nicimi paylaşım adına teşekkürler...

EFSANE GENC bunu beğendi.
  3. CaNSu_

CaNSu_ Administratör Site Yetkilisi

Konular:
    9,518
    Alınan Beğeniler:
    8,037
    Emegine saglık paylaşım icin teşekkür ederiz. ali

4. pelin

pelin Forum Gözdeci

Konular:
    23