1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
 2. Arkadaslar sitemizde konu güncellemeleri yapildigindan herhangi karisiklik olmamasi acisindan lütfen güncelleme yapilan konulara yorum gecmeyiniz. Aksi takdirde yorumlariniz silinecektir. Saygilarimla ELFIDA
  Uyarıyı kapat

Poyraz 11.09.2019 Günün Kıssadan Hisse Hikayesi Senin istifa ettirdiğini bizde istifa ettirdik

qencetkili 11 Eylül 2019

 1. qencetkili

  qencetkili Co Admin Site Yetkilisi

  Katılım:
  2 Mart 2017
  Konular:
  707
  Mesaj:
  12,903
  Alınan Beğeniler:
  807
  Mehmet Akif Ersoy her sabah, Sultan Ahmet camine sabah namazı için gelir. Her gelişinde yaşlı bir adamın kendisinden önce gelmiş olduğunu görür. Ne kadar erken gelirse gelsin bu durum değişmez Yaşlı adam mutlaka ondan önce gelmiş olur. Ancak bu yaşlı pir-i fani, bu nur yüzlü adam her seferinde hiç durmadan ağlamakta ve gözyaşı dökmektedir.

  Bu yaşlı insanın bir gün yanına sokularak niçin durmadan ağladığını sordu ve ona Cenab-ı Hakkın rahmetinin enginliğini anlattım; ama o yine de ağlamasına devam etti. Bana derdimi tazeleme git dedi. Ben yine de ısrar ettim. Çaresiz kaldı ve yine gözyaşları içinde bana şunları anlattı.

  Ben 2.Abdülhamit zamanında orduda binbaşıydım ve ailem çok zengindi. Kışladan ayrılamıyordum ancak bir gün anne ve babamı art arda vefat haberlerini aldım.

  Ailede benden başkada işlerimizi yürütecek kimsede yoktu. Çiftlikler, dükkânlar, mağazalar ortada kalmıştı. Hemen sadarete (Osmanlı Devleti zamanında vezirlik, baş vezirlik) bir dilekçe yazdım ve istifa etmek istediğimi bildirdim. Sadaretten gelen cevap menfiydi. İstifam kabul olmamıştı. Ben ikinci ardından da üçüncü bir müracaatta bulundum. Ama her defasında aynı cevapla karşılaştım.

  Bunun üzerine hünkâra müracaata karar verdim. Bu kararımı sadarete bildirdim. İsteğim kabul edildi. Durumumu hünkâra vicahi olarak anlattım. Elimden geldiğince mazeretimin meşruluğunu ispata çalıştım. Hünkâr istifa talebimden hoşlanmamıştı. Yüz ifadesinden bunu anlamak hiçte zor değildi. İsteksiz bir işaretle elinin tersi ile git dedi, seni istifa ettirdik dedi.

  Ben sevinerek huzurundan ayrıldım. Eve döndüm. O gece rüyamda Osmanlı ordusu tabur tabur, bölük bölük geliyor ve EFENDİMİZE teftiş veriyordu. Bu ordu ki kısa bir süre sonra bütün cihana karşı kavga verecekti. Ve bu ordunun teftişini bizzat EFENDİMİZ yapıyordu.

  Yanında 4 büyük halife olduğu halde efendimiz önünden geçen bölük ve taburları teftiş ederken ondan bir adım geride edep ve terbiye içinde boynu bükük Abdülhamid de bulunuyordu. Efendimiz benim taburdan geçmeye başladı. Ancak tabur dağınıktı. Başlarında kumandanları yoktu.  EFENDİMİZ bunu görünce Abdülhamid cennet mekana:

  Bu birliğin kumandanı nerede diye sordu?

  O da talebi üzerine istifa ettirdik dedi.

  İşte o esnada EFENDİMİZ beni bütün ömür boyu ağlatacak şu sözü söyledi:

  –Senin istifa ettirdiğini bizde istifa ettirdik, dedi.  -Söyle bunu duyduktan sonra ben ağlamayayım da kim ağlasın?  Mehmet Akif Ersoy diyor ki: Yaşlı adam ağlamasına, inlemesine devam etti. Derdi büyüktü. Sessizce yanından uzaklaştım. Zaten başkada yapabileceğim bir şey yoktu. Zira bu pir-i fan-i tesellisini EFENDİMİZ den bekliyordu. Kabul edildiği müjdesi gelmeden belli ki inlemesi dinmeyecekti.

  Not : Alıntıdır
   
  Son düzenleme: 11 Eylül 2019
 2. ELFIDA

  ELFIDA Administratör Site Yetkilisi

  Katılım:
  24 Mart 2013
  Konular:
  5,116
  Mesaj:
  100,642
  Alınan Beğeniler:
  4,887
  |͇̿C͇̿¤̿ ͇̿| emeklerine yüregine sağlık Osman her zamanki gibi harika bir konu sunmussun bizlere paylaşım adına teşekkürler...
   
  qencetkili bunu beğendi.
 3. CaNSu_

  CaNSu_ Administratör Site Yetkilisi

  Katılım:
  30 Ağustos 2015
  Konular:
  9,188
  Mesaj:
  65,144
  Alınan Beğeniler:
  7,810
  Emeğine sağlık osman paylaşım için teşekkür ederim
   
  qencetkili bunu beğendi.
 4. GüL.*

  GüL.* Administratör Site Yetkilisi

  Katılım:
  5 Eylül 2015
  Konular:
  5,875
  Mesaj:
  55,028
  Alınan Beğeniler:
  5,849
  Poyraz_Emegine sağlık paylaşım için teşekkür ederim...
   
 5. PARGALI

  PARGALI Administratör Site Yetkilisi

  Katılım:
  30 Eylül 2014
  Konular:
  2,702
  Mesaj:
  31,713
  Alınan Beğeniler:
  2,690
  Emeğine sağlık paylaşım için teşekkür ederim
   

Bu Sayfayı Paylaş